Moda i uroda u podnóża piramid cz. I historii mody
Wygląd w społeczeństwie egipskim pełnił podobną funkcję jak współcześnie. Tak samo jak w obecnych czasach posiadanie bogatego ubioru świadczyło o statusie społecznym. Najbardziej charakterystyczną częścią egipskiego wizerunki, który był związany ze statusem społecznym była peruka. Osoby bardziej zamożne, które pełniły ważne role społeczne miały oczywiście bardziej bogate perukę. Peruki były noszone zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Wykonywane były z włókien roślinnych i z włosów ludzkich. Rzadziej ze zwierzęcych włosów. Włosy pełniły bardzo ważną rolę w wizerunku Egipcjan. Miały nawet znaczenie erotyczne. Jeżeli Egipcjanin bądź Egipcjanka miały rozpuszczone włosy będące w nieładzie oznaczało to zaproszenie do ewentualnej przygody. Włosy były istotne dla mieszkańców starożytnego Egiptu do takiego stopnia, że stosowali oni preparaty przeciw łysieniu. Przepis na tę miksturę zostało umieszczony w papirusie medycznym Ebersa. Do wykonania specyfiku były potrzebne były pestki daktyli, „łapki charcicy” (najprawdopodobniej jakaś roślina) oraz ośle kopyto. Składniki były w oleju na wolnym ogniu. Oprócz mikstury zapobiegającej łysieniu była stosowana także, która miała tuszować siwe włosy. Była to krew byka gotowana na oleju. Do codziennego dbania o włosy Egipcjanie używali oleju rycynowego, który wcierano skórę głowy. Równie ważne jak zadbane włosy dla Egipcjan był zapach. Arystokraci znad Nilu używali tzw. ,,stożków zapachowych'', które umieszczali na głowie.
Egipska dama musiała jednak zadbać o więcej niż tylko o piękne włosy i zapach. Piękności znad Nilu posiadały często piękne szkatułki z mnóstwem kosmetyków, pachnideł i biżuterii. Tak jak współczesne elegantki egipskie kobiety robiły sobie makijaż. Usta malowano na ceglaste odcienie, pomarańczowe, czerwone. Oczy były ozdabiane, odcieniami niebieskimi lub zielonymi. Oczy poskreślano także grubą czarną kreską. Taką kreskę wykonywano czarną szminką zrobioną z związki ołowiu i sadzy. Kosmetyki były tworzone z wody, mleko i ziół raz spreparowane tłuszcze. Twarz rozjaśniano pudrem a policzki pokrywano czerwoną ochrą połączoną z tłuszczem.Aby zakryć przezroczystość cery zaznaczano niebieskie żyłki na czole.Czarne szminki do oczu i czerwone do ust były przechowywane w postaci proszku w niewielkich ozdobnych naczyniach. Przed użyciem proszek ten był rozcierany na paletach, które były ozdobnie tak samo jak naczynia do przechowanie kosmetyku. Za pomocą
złotych lub czerwcowych past malowano również paznokcie. Co ciekawe nie tylko panie robiły sobie make up. Egipscy panowie także. Kosmetyki w starożytnym Egipcie pełniły funkcje nie tylko urodowe, ale chroniły przed owadami i wiatrem. Ważna była także pielęgnacja całego ciała. Ciało namaszczano różnymi, wonnymi olejkami. Podeszwy stóp oraz dłonie od wewnątrz, pokrywano czerwoną henną (do dzisiaj stosowaną do farbowania włosów). Niekiedy henną pokrywano całe (do dzisiaj stosowaną do farbowania włosów). W obecnych czasach istnieje przeświadczenie, że Egipcjanki kąpały się w kozim mleku, aby poprawić swoją urodę. Jednak nie doszukał się pewnych źródeł na ten temat. Jednak nie ma także dowodów na wykluczenie informacji o tym, że kąpiele w mleku wśród mieszkańców Egipt nie występowały. Przeświadczenie o takim sposobie pielęgnacji jest znane dzięki kreowanej przez kulturę masową postać Kleopatry.
Kolejnym wyznacznikiem atrakcyjności w starożytnym Egipcie była szczupła figura. Idealnie zgrabna Egipcjanka powinna mieć wąską talię i lekko okrągłe biodra (tzw. ,,figura klepsydra''. Jednak nie brakowało osób o okrąglejszych kształtach. Dowodzą tego posągi tęgich osób znalezionych przez archeologów.
Najbardziej popularną kreacją była prosta lniana suknia lub przepaska. Uszyta z bardzo cienkiego bądź przezroczystego materiału. Kobiecy obiór był bardzo obcisły i sięgający do kostek. Piersi zakrywało coś w rodzaju szelek. Szelki mogły zarówno zakrywać jak i odkrywać biust. Niejednokrotnie egipskie damy całkowicie odsłaniały piersi i chodziły tylko w przepasce. Chodzono często boso lub w butach drobionych z papirusowego łyka lub z pozłacanej skóry. Bardzo modne wśród egipskich pań były złote ozdoby, jak np. bransoletki noszone na kostkach.
Źródła internetowe:
Bibliografia:
C. Jacq, Egipcjanki, Warszawa 2008.
Komentarze
Prześlij komentarz