Historia mody cz. IV . Ubiór w Starożytnej Grecji

Ubiór w starożytnej Grecji różnił się nieco w zależności od konkretnej epoki. Antyczna historia Grecji dzieliła się bowiem na Epokę Minojską, Mykeńską Wieki Ciemne, Okres Archaiczny, Klasyczny Hellenistyczny, Rzymski i Chrześcijański. Trudno nawet jednoznacznie określić chronologię trwania tych wszystkich okresów Znaczna część archeologów i historyków szacują okres trwania wszystkich tych epok od ok 2000 r. p.n.e (rozpoczęcie Epoki Minojskiej) do ok.V wieku n.e (teoretyczny koniec Okresu Chrześcijańskiego). Od razu można, zauważyć, że epoka antyczna trwała ponad 2000 lat Nic zatem dziwnego, że była to epoka tak różnorodna pod względem kultury literatury, filozofii. No i oczywiście pod względem ubioru.
Jednakże w każdej epoce strojem greckim był duży prostokąt z tkaniny, który był owijany wokoło ciała. Tkaninę tę przerzucano przez ramię lub spinano agrafką. Jednym z najczęściej używanym materiałem w starożytnej Grecji była wełna. Tkanina ta była bardzo najbardziej popularna w Helladzie używany między X a VII w. p.n.e . Jednak w tym okresie używano także lnu, który sprawdzano z Egiptu. Starożytni mieszkańcy Hellady tak bardzo docenili len, że zaczęli go produkować także w swoim państwie. Sprowadzano także tkaniny z Azji,.takie jak jedwab czy bawełna. 
Jeśli chodzi o rodzaje ubioru były dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy to peplos. Był to strój damski. Najczęściej wełniany. Materiał z którego go wykonywano składano w pół, a następnie owijano w pasie.
Drugim rodzajem ubioru był chiton. Był to strój lniany. W chitonie tkanina była zszywana na ramionach. Boki w tym stroju były także zszyte. odróżnieniu od pepolosu był to ubiór zarówno damski jak i męski.Chiton noszono zazwyczaj jako odzież wierzchnią. Jednakże chiton był noszony przez żołnierzy pod pancerz.
W zależności od regionu różniła się długość chitonu. Widać to chociażby na przykładzie Sparty, gdzie chitos były znaczne krótsze niż w innych regionach Grecji.

Komentarze

Popularne posty