Historia mody cz. XIV. lata dwudzieste trzydzieste
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy wpływa na nasz wygląd. Takich jak polityka, zmiany społeczne, religia. Dzisiaj chciałabym zwrócić uwagę na przełom w modzie związany z zakończeniem I Wojny Światowej. W trakcie obu wojen światowych kobiety były zmuszone do podjęcia typowo męskich prac i ról . No . pracy w fabrykach. Taka sytacja przyczyniła się do pogłębiania się emancypacji kobiet w latatch międzywojennych. Kobiety dzięki temu, że coraz częściej wykonywały męskie zawody zaczęły inaczej wyglądać. Stroje stały się prostsze, mniej wytworne w porównaniu do tych sprzed I Wojną Sukienki z lat dwudziestych sięgały do kostek , nieco poniżej kolan,czyli były krótsze niż stroje z sprzed I Wojny Światowej. Światową. Sukienki z tego okresu nie podkreślały kształtów, co tak samo jak sylwetka i krótka fryzura dodawało męskości .Jednak istniały pewne elementy wygląd , które były dość kobiece. Modne był wówczas "styl na chłopczycę".Ceniono ceniona c]szczupłą chłopięca sylwetkę Panie zaczęły odcinać na krótko włosy, co dodawało im "męskiego charakteru". Dodatki akie jak biżuteria( zwłaszcza perłowa),,kapelusz,e rękawiczki buty na lekkim obcasie do dziś symbole kobiecości. Tak jak makijaż. Makijaż w latach międzywojennych był dość mocny. Usta malowane na różne ciemne odcienie czerwieni,ale nie zawsze malowane całą powierzchnię ust. Charakterystyczne było zaznaczanie tylko środka ust. Oczy zaś na szarości, lub inne ciemne odcienie., a na środek policzków kładziono róż. Wiele trendów zapoczątkowała Chanel. o której wcześniej pisała,. Mocne usta, krótsza sukienka, czy opalenizna., która zaczęła być modne w latach dwudziestych to pomysły Coco Chanel.
źródła
Chicago, R. Marshal, 2002 r.
O północy w Paryżu, reż. Woody Allen, 2013 r.
Lata trzydzieste
W tej dekadzie powrócono do nieco delikatniejszego, typowo kobiecego wyglądu . Sukienki i spódnice bywały nieraz dłuższe niż jeszcze w latach dwudziestych, Stroje w latach trzydziestych były bardziej opięte, aby podkręcić lekko okrąglejszą sylwetkę. W tym okresie zaczęto także nosić różnego borodzieju garsonki , żakiety. Modne zaczęły być nieco dłuższe włosy niż ubiegłej dekadzie. Jednak wciąż damy uwielbiały nosić fale i loki . W makijażu stosowano jaśniejsze kolory. Usta malowano często kolorem malinowym, a na oczy nakładano zielenie błękity i fiolety. Różem podkreślano kości policzkowe. Jako ciekawostkę a'propos makijażu można dodać, że w latach trzydziestych po raz pierwszy zaczęto używać podkładu. Prawdziwe elegantki lat trzydziestych tak samo jak te z lat dwudziestych nosiły rękawiczki oraz różnego rodzaju kapelusze.
źródła
Filmy
Cabaret, reż. R. Fosse, 1972 r.
Vabank, reż. J. Machulski, 1981. r.
Czy Lucyna to dziewczyna,? J. Gardan, 1834 r.
Lata dwudzieste... lata trzydzieste.. reż. J. Rzeszewski, 1984 r.
Piętro wyżej, reż., L. Trystan, 1937 r.
Podsumowanie
Jak wspomniałam niedawno wspomniałam czasy międzywojnia były niezwykle przełomowe. To był moim zdaniem jeden z najbardziej przełomowych okresów w historii. I to nie tylko pod względem ubioru . Rola kobiet się zmieniła wówczas, co związane było z rozluźnieniem nieco obyczajów. W tym czasie nastąpił także niebywały rozwój technologii i mediów. Rozwiniętą się motoryzacja i filmografia, która przed I Wojną Światową dopiero"raczkowały". Dzięki czasopismom i kinu pastowała kultura masowa i pierwsi celebryci, w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Do najbardziej znanych gwiazd międzywojnia należeli oczywiście Charlie Chapiln Rudolf Valentono, Pola Negri, Marlena Dietrich czy Greta Garbo. W Polce królowali np. Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura, Jadwiga Smosarska oraz Hanna Ordonówna. .Jwostką jest, że noszenie męskich strojów przez panie nie było jednak aż tak szokujące. W okresie międzywojnie pojawiały się panie w spodniach. Były to szerokie spodnie noszone głownie po domu lub jako strój sportowy. Kobiety zaczynały uprawiać sport, wiec ich strój był wygodniejszy . Np. na tenis dziewczęta nosiły strój , który był krótki i miał nie krępować ruchów. Inne Innymi typowymi telemanami stroju to oczywiście biżuteria., zwłaszcza perły ( jako sznur wokół szyi ) , frędzle, opaski z piórami i wachlarze także z piórami. Charakterystyczne były małe kapelusze i płaszcze, często z futrem. No i oczywiście opalenizna, mocny makijaż i inne elementy wymyślone przez Chanel. Np. Chanel zapoczątkowała modę na nienoszenie gorsetu. Bielizna przypominała już nieco taką jaką znamy dziś.
Aby lepiej zapoznać się z tą epoką proponuję obejrzeć filmy ze wspomnianymi prze ze mnie aktorami. Ale także bardziej współczesne produkcje nawiązujące do międzywojnia są godne uwagi. Np/musicale "Chicago" i "Cabaret". czy polskie produkcje np. ':Halo Szpicbrudka", "Zaklęte Rewiry".
Międzywojnie to oczywiście rozwój sztuki, powstawania nowych nurtów np. kubizm, futuryzm. Rozwój poezji, literatury. Jak najbardziej polecam zapoznanie się z kulturą międzywojnia. Książki np. Nałkowskiej czy Żeromskiego idealnie oddadzą charakter tej epoki.
Aby lepiej zapoznać się z tą epoką proponuję obejrzeć filmy ze wspomnianymi prze ze mnie aktorami. Ale także bardziej współczesne produkcje nawiązujące do międzywojnia są godne uwagi. Np/musicale "Chicago" i "Cabaret". czy polskie produkcje np. ':Halo Szpicbrudka", "Zaklęte Rewiry".
Międzywojnie to oczywiście rozwój sztuki, powstawania nowych nurtów np. kubizm, futuryzm. Rozwój poezji, literatury. Jak najbardziej polecam zapoznanie się z kulturą międzywojnia. Książki np. Nałkowskiej czy Żeromskiego idealnie oddadzą charakter tej epoki.
bibliografia
I. Luba, Berlin, szalona lata dwudzieste., Warszawa 2013.
R. ChartierHistoria życia prywatnego,
Komentarze
Prześlij komentarz