Historia mody cz. XV


Lata czterdzieste były niezwykle ciężkie. Był to okres Drugiej Wojny Światowej . W tym czasie, jak w trakcie każdej wojny, kobiety miały o wiele większe problemy niż uroda.Ostatnia rzecz o której się w takiej sytuacji myśli to ładna sukienka czy zrobienie makijażu.
Ciekawie o sytuacji kobiet w trakcie trwania wojny opowiada książka pt. "Wyznania Gejszy" oraz jej ekranizacja . Główna bohaterka nie czuła się komfortowo jako kobieta i jako gejsza bez możliwości dbania o siebie. Jej opiekunki w trakcie wojny musiały sprzedać wszystkie kosmetyki i kimona aby przeżyć. Takie sytuacje były powszechne w wielu krajach. Np. w biografii Sohpii Loren jest opisana sytuacja kiedy w 1949 roku, z powodu biedy Sofia nie miała sukienek potrzebnych jej na wybory miss. Jej babcia uszyła jej kreację z zasłon .Co prawda ta konkretnasytuacja miała miejsce już po wojnie, jednak bieda, która dotknęła rodzinę Sofii w tym roku była bezpośrednią konsekwencją owej wojny. A konkurs piękności, w którym chciała brać udział Sofia był tylko sposobem na zarobienie pieniędzy na chleb. Dosłownie. Jak więc widać, panie w krajach ogarniętych wojną były mimo wszystko pomysłowe i w miarę swoich możliwości próbowały jakoś wyglądać
Jednak nie wszystkie panie były w takiej trudnej sytuacji.
Chociażby Amerykanki mogły z łatwością sobie pozwolić na strojenie się z oczywistych powodów. Na terenie Stanów nie było działań wojennych (jedynie atak na Pearl Harbor, ale to inna bajka).
Na całym świecie były modne garsonki i proste sukienki. Sukienki proste, lekko podkreślające talię, lub rozkloszowane . Typowe były sukienki z kołnierzykiem, ozdobione grochami, czasami kwiatami lub jednolite. Z dodatków preferowano kapelusze, czasem rękawiczki oraz delikatną biżuterię. Modne były włosy średniej długości, falowane lub kręcone. Często elegantki układały sobie grzywkę charakterystyczny sposób. Makijaż wówczas był delikatny. Nie stosowano zbyt dużej ilości podkładu, pudru itp.Oczy też podkreślano bardzo subtelnie. Usta za to malowano na czerwono. Np. na ceglasty odcień.
Ikonami stylu i kobiecości w tym okresie były Rita Hayworth, Vivien Leigh oraz Ingrid Bergman.
Filmy
Pamiętnik, reż, N. Cassavetes 2004
Casablanka, reż, M .Curtiz, 1942
Gilda, reżC.Vidor, 1946
Lolita, reż. A.Lyna, 1997
Zakazane Piosenki, reż, L. Buczkowski, 1947
serial Talianka, prod. rosyjska. reż J. Zwiezdakow,2014
żrdóla internetowe



Książki
Lolita, V. Nabukow
Wyznania Gejszy , A, Golden
S. Giacobini, SophiaLoren, życie jak film

Komentarze

Popularne posty