Coś strasznego przed Halloween, czyli dla osób o mocnych nerwach.
Piękno może być zakazane z różnych powodów ot kulturalnych lub zdrowotnych. Dziś przytoczę przykłady takich zakazów. Na końcu postu napiszę także bardzo ogólnie o składnikach, które są niebezpieczne, a mino nie są zakazane . Przynajmniej na terenie Polski. Mam nadzieję,że Was tym nie wystraszę przed upiększaniem się.
Piękno zakazane
Na początku XX wieku coraz częściej panie zaczęły malować usta. Nie tylko te lekkich obyczajów, ale też "porządne". Jednak nie było to wciąż mile widziane. Ówczesne sufrażystki były oskarżane o to,że malują usta po to, aby otruć mężczyzn po przez pocałunek. Co więcej w 1915 roku w stanie Kansas makijaż był nielegalny dla kobiet poniżej 44 roku życia.
W ciągu następnych lat kolejne aspekty związane z wyglądem były zakazane. Głownie ze względu na szkodliwość danej rzeczy. I tak np. 1926 w Nowym Jorku zakazano szkodliwego kosmetyku do włosów.
W lata trzydziestych szkodliwy był.. krem "Koremlu". W jego składzie znajdowała się między innymi trutka na szczury. Specyfik ten powodował mdłości , paraliż i pogorszenie wzroku. Równie kontrowersyjnym produktem była maskara " Lash Lure " zawierająca barwik smoły węglowej. Tusz był przyczyną pogorszenia się wzroku. W latach trzydziestych "krem orientalny" także był szkodliwy. Zawierał dużo ołowiu, przez co cera ,a nawet uzębienie pań ulegały pogorszeniu.
W okresie II Wojny Światowej zakazany został...Gumowy biustonosz. Guma wówczas była potrzeba w przemyśle militarnym, więc zaprzestano produkcji gumowych staników.
W latach pięćdziesiątych amerykański kongres narzucił limit na produkcję kosmetyków do makijażu. Był to pierwszy sygnał, ze rząd ma wpływy na przemysł kosmetyczny.
W kolejnej dekadzie z powodu epidemii zapalenia wątroby robienie tatuaży było zakazane. Zakaz ten obowiązywała aż do 1997 roku.
W latach sześćdziesiątych kobiety zaczęły operacyjne powiększać piersi. Było to jednak niebezpiecznie. I to bardzo. Kobietom wstrzykiwano nie tylko silikon, ale np. Jad węża, czy olej kokosowy. Przez co pacjentki bardzo często chorowały na nowotwór piersi. Dopiero w 1971 zaczęto stosować bezpieczniejsze metody powiększania biustu.
W latach siedemdziesiątych natomiast zakazano lakieru do włosów. Zawierał on bowiem gaz pędny, który jest szkodliwy dla środowiska.
W latach osiemdziesiątych zakazano ... perfum! Modne wówczas perfumy Giorgio Beverly Hills były tak mocne, ze nie można ich było używać w niektórych restauracjach.
Pod koniec XX znów mnóstwo kobiet cierpiało z powodu nieudanych operacji powiększania piesi. Producenci z obawy ,,że wycieki z implantów mogą powodować raka lub choroby autoimmunologiczne wycofywali swoje implanty.
Na początki XXI wieku wynaleziono implanty z polipropylenem. Nie powodowały już tak często chorób, ale powodowały, ze piersi były powiększone nierówno.
Współcześnie w USA i Wielkiej Brytanii zakazany stał się peeling z plastikiem "microbead", który jest szkodliwy dla środowiska. Zwłaszcza morskiego. Także peeling wykonywany przez ryby został uznany za szkodliwy. W niektórych stanach uznano że ryby nie powinny robić peelingu w wannie.
Szkodliwe substancje.które nie są zakazane w produkcji kosmetyków.
- Parabeny. występują w kosmetykach do makijażu, kosmetykach do włosów i golenia. Powoduje, uczulenia, zaburzenia płodności oraz nowotwór.
- Fenylenodiamina jest to barwnik, który jest zanieczyszczany metalami ciężkimi. Jest zakazany krajach zachodnich. Powodują choroby oczy i problemy zdrowotne układu oddechowego.
- Ftalany. Występują głównie w kosmetykach do makijażu . Są szkodliwe dla układu hormonalnego.i powodują niepłodność. Są niebezpieczne dla matek karmiących. Są też nerkom i są niebezpieczny dla cukrzyków.
- Diazolidynylan mocznika ( zawarte w kremach maseczkach, kremach, dezodorantach i kosmetykach do golenia), Może powodować nowotwory
- Trierylaomina ( zmienia pech kosmetyków, co jest szkodliwe dla zdrowia np. zwiększa objaw y astmy i alergii.
- glikole Powoduje uszkodzenie nerek.
- Konserwanty Kosmetyki zawierające konserwanty mogą wydzielać formaldehydowych, który zwiększa ryzyko zachorowania na białaczkę.
- Związki butylu. Są szkodliwe dla układu hormonalnego i szczególnie niebezpieczne dla kobiet chorych na raka piersi.
- Laurylosiarczan sodu. Występuje w kosmetykach do higieny. Jest niebezpieczny dla serca, układu hormonalnego. Powoduje też podrażnienia skóry i oczu.
- Triklosan. Występuje w kosmetykach do higieny i pasty do zębów. Może wywołać raka wątroby, problemy z tarczycą, a także uodpornić organizm na antybiotyki.
Podsyłam Wam filmiki o szkodliwych substancjach zawartych w kosmetykach. Te substancje to
inf
zdjęcia
fot
Komentarze
Prześlij komentarz