Powrót do Chin
Jakiś czas pisałam o chińskim stroju quipo. Dziś opisze trochę inne rodzaje stroju.
Trochę historii
Trochę historii
Tak jak w innych kulturach strój świadczył o statusie społecznym. Najstarsze znane badaczom chińskie stroje pochodzą sprzed z ok. 5000 lat Żółtego Cesarza. Huang Di. To własnie żona tego władcy wynalazła według legendy jednak i od tej pory Chińczycy zaczęli go używać i ubierać się w stroje uznawane dziś za tradycyjne. Można by mówić o początku stroju. zwanego Han Fu. Podczas panowania dynastii Shang (1600 p.n.e. do 1046 p.n.e) noszono długą spódnice i bluzę. Za panowania dynastii Zhou (1045 do 256 r. p.n.e._ pojawiła się moda na długie suknie, która trwałą bardzo długo. Zmieniały się tylko szczegółu wyglądu strojów, jak kolor i dekoracje,ale sam krój przez lat był nie zmienny. W czasie panowania dynastii Xia (2070–1600 p.n.e.) popularny był czarny, zaś za panowania dynastii Shang biały.Czerwony był modny w trackie panowania dynastii Zhou . Jednym najpopularniejszych typów ubrań zarówno Han Fu jak i bardziej współczesne Than Zhuang. Tradycyjne stroje były noszone. aż do lat siedemdziesiątych Chińczycy od tego zaczęli ubierać się nieco zachodniej.
Makijaż wczesnośredniowieczny.
Kobiety chińskie malowały się podobnie jak Japonki. Używały tych samych naturalnych kosmetyków. Charakterystyczne były biała twarz , czerwona lub różowa kropka na dolnej wardze. Czoło zdobione było rozmaitymi wzorami, zwłaszcza kwiatowymi. Typowe było także malowanie czerwonych kresek na policzkach mające przywoływać wschód słońca, oraz kropeczek zwane yedian.Yedian miały symbolizować świątynię.
W tym miejscu odsyłam Was do mojego starego postu. https://wwwwposzukiwaniu.blogspot.com/2019/08/historia-piekna-w-kraju-kwitnacej-wisni.html
źródła inf i fot
https://www.youtube.com/watch?v=zNsLgnuRgf4 filmik o tym jak wyglądał typoow chiński makijaż)
https://www.youtube.com/watch?v=zNsLgnuRgf4 ( filmik o makijażu)
https://www.youtube.com/watch?v=_Xjh7Q3om4s ( film o fryzurach)
powieść "Cesarzowa Orchidea" autorstwa Anchee Min ( akcja książki ma miejcie w latach sześćdziesiąty XIX)
Han Fu |
Tang Zhuang
|
Han Fu |
Komentarze
Prześlij komentarz