Moda na... Palenie kościołów!

 Dziś o latach 90 w Norwegii.Czyli o powstania blackmetalu i modzie z nim związaną. 

Krótka historia 


Początku rozwoju black metaluw Norwegi można szacować na przełomie. lat 80 i 90.  Wpłynęło na to wile czynników głownym  z nich jest religia. Oficjalnie aż   ponad 80% Norwegów deklaruje wyznawanie protestantyzmu. . W praktyce zaledwie kilka procent uczęszcza na do kościoła i modli się. Jak mówi powiedzenie, większość Norwegów tylko trzy razy odwiedzi kościół – w tym na dwu z nich będą ich nieść. Brak zainteresowania norweskiej  młodzieży chrześcijaństwem spowodował popularność neo pogaństwa i satanizmu.   Kulturalna spuścizna norweskich podań ludowych inspirowała  wiele młodych formacji blackmetalowych. 
W norweskich mediach jest niemal zakaz epatowania przemocą, co też mogło tylko zachęcić muzyków do złamania zasad. Norweski black metal został zapoczątkowany przez jeszcze niemal nastolatków, którzy dopiero co uzyskali względną wolność i uniezależnili się od rodziców i innych autorytetów moralnych. Choć pierwsze blackmetalowe zespoły, jak Venom, traktowały swój diaboliczny wizerunek z przymrużeniem oka, to młodzi Norwegowie mogli nie zdawać sobie z tego sprawy i traktowali całą sprawę ze śmiertelną powagą. Osoby zafascynowane  subkulturą "metalową" jawnie wykazywali także  wrogość wobec kościoła .Bardzo głośnym przykładem buntu wobec religii było palenie kościołów przez wokalistę.
Burzum, Varga Vikernesa (Kristian Larsson Vikernes).  Młody wokalisty wykorzystał zdjęcie jednego ze spalonych kościołów jako okłądkę albumu pt. "Aske".





Wpływ klimatu 


  Nie bez znaczenia był też norweski klimat , który sprzyjał mrocznemu klimatu muzyki metalowej. Po za tym  Norwegia to  kraj o wysokim standardzie życia, młodzi ludzie mogą poczuć się znudzeni i zacząć szukać silniejszych wrażeń. Tak specyficzna a muzyka jest wyrazista i daje poczucie przynależności do określonych kręgów.


Wygląd

Image muzyków blackmetalowych był wyrazem młodzieńczego buntu. Długie włosy, czarno -biały makijaż corpsepaint oraz oraz symbole pogańskie lub satanistyczne, miały szokować. Dodatkowymi elementami były 

  • buty twn. glany , 
  • koszulki z logiem zespołu
  • skórzane kurtki ramoneski 
  •  naszywki
  • ozdoby ze ćwiekami 






koszulka szwedzkiego zespołu Bathory 


koszylka z logiem norweskiego zespołu Dark Throne  




Varg Vikens 





Dead (Per Yngve Ohlin) wokalista zespołu  Mayhem






źródła

https://pl.pinterest.com/pin/341499584225033581/

https://www.metalnews.pl/specjalne/helvete-historia-norweskiego-black-metalu-serial-dokumentalny/

film z 2018 "Władcy Chaosu"https://jakubkrzeszowski.wordpress.com/2010/10/02/poczatki-black-metalu/

https://www.wearethepit.com/2020/11/the-10-best-corpsepaint-designs-of-all-time/

http://www.okladki.net/okladki/show/178-burzum--aske

Komentarze

Popularne posty